Kategorilerdeki adaylar neye göre belirlendi?
 
      Uzunca zamanımızı alan hazırlık ve planlama aşamaları boyunca, yaklaşık 500 kişi ile yapılan ön yoklama anketleri neticesinde adaylar oluşturulmuştur. Ayrıca “En iyi Kadın Şarkıcı”, “En iyi Erkek Şarkıcı”, “En iyi Müzik Grubu” gibi kategorilerde ilgili sanatçılarda 2013 yılı içersinde albüm çıkarmış olma şartı aranarak aday sayılarında kısıtlamaya gidilmiştir. Yine benzer şekilde “En iyi Dizi” kategorisinde de  2013 yılı içerisinde başlayan diziler oylamaya katılmıştır.
 
 
 
 “Diğer” seçeneği neden var? 
 
      Her ne kadar ön yoklama anketleri yapmış olsak da kamuoyunun beğenisinin sınırsız olduğu aşikardır. Bununla birlikte çok uzun aday listeleri ile oylama yapmak da oylama işleminin zor ve sıkıcı olmasına sebebiyet verecektir. Yine bu süreç boyunca organizasyona en çok sorulan sorunun “Adaylarda bu niye yok” vb olacağı düşünülürse, diğer kategorisi ile sınırlama yapmaksızın oylama yapılmasına olanak sağlanacağı düşünülmüştür. 
 
 
 
 “Diğer” Kategorisine Girilen cevaplar nasıl değerlendirilecek?
 
      Diğer Kategorisine tıkladığınızda çıkan metin kutusu içerisine yazacağınız adaylar  tek tek değerlendirilerek anket istatistiklerine katılacaktır. Ancak bazı kategorilerde açıklamalarla belirtilen sınırlamalar dışında, girilen isimler dikkate alınmayacaktır.